מוטי אוטמזגין תובע את משרד הרווחה: נכלאתי בטעות במוסד מפגרים

יולי 2009 - המאמר: "תובע את המדינה: נכלאתי בטעות במוסד מפגרים" , ליאור אל חי , YNET
במשך שנים זעק מוטי אוטמזגין שהוא כלוא בטעות במוסד, אבל אף אחד לא הקשיב לו. 9 שנים אחרי שנקבע רשמית שהוא אכן אינו סובל מפיגור שכלי הוא יוצא למאבק של חייו. משרד הרווחה: נגיב כשנדע פרטים.
אוטומזגין: "הייתי שם מגיל 14 ועד גיל 30 ועברתי סבל נורא. הרביצו לי, התעללו בי ובכיתי מכאבים. הצוות במוסד היה מעמיד אותנו ומכה על הרגליים שלנו עם מקלות וסרגלים"

16 שנים זעק מוטי אוטמזגין שהוא כלל אינו סובל מפיגור שכלי ושאושפז בטעות במוסד לחוסים. אלא שאנשי הרווחה וצוות המוסד התעלמו ממנו שוב ושוב, כך לטענתו, והוא נותר כלוא במקום ואף סבל מאלימות, מהשפלה ומהתעללויות. כעת, תשע שנים לאחר שנקבע רשמית שהוא אינו לוקה בשכלו, יוצא אוטמזגין למאבק.

הבוקר יגיש אוטמזגין ‭(39)‬ לבית-המשפט המחוזי בחיפה תביעה לפיצויים בסכום כולל של 27 מיליון שקל נגד מדינת ישראל, נגד משרד העבודה והרווחה ונגד סדרה של גופים. אוטמזגין הוא בן למשפחה שעלתה ממרוקו בתחילת שנות ה‭.60-‬ משפחתו, כך עולה מהדו"חות הסוציאליים, לא סיפקה טיפול נאות לילדים והוגדרה "משפחה מזניחה‭."‬ כשהיה בן 14 הוצא אוטמזגין ממשפחתו על ידי רשויות הרווחה והוכנס למוסד "מקים" ברמלה. הוא כלל לא היה מודע שהוכנס לשם עקב סיווגו כסובל מפיגור שכלי, כפי שהוא טוען בתביעה. מדובר במוסד אשר היה מיועד לטיפול באנשים בעלי פיגור שכלי קל עד בינוני.

"צוות מכה ומתעלל"
במוסד, כך טוען אוטמזגין בתביעה באמצעות עו"ד עופר רון מחיפה, הוא סבל במשך שנים ארוכות ממכות, מהשפלות ומהרעבות. "הייתי שם מגיל 14 ועד גיל 30 ועברתי סבל נורא‭,"‬ סיפר אתמול אוטמזגין. "הרביצו לי, התעללו בי ובכיתי מכאבים. הצוות במוסד היה מעמיד אותנו ומכה על הרגליים שלנו עם מקלות וסרגלים. מה שעברתי זה סיוט, ואני יכול לומר שהסיוט הזה עוד לא נגמר. הוא מלווה אותי עד היום, בכל דקה מהחיים שלי.
אני בוכה, לא ישן טוב בלילות, צועק בלילה 'תעזבו אותי' ומדמיין כל הזמן שאני עוד נמצא במוסד ומתעללים בי. היום אני לא עובד ויושב כל היום בבית. רוצה שיעזרו לי לעמוד על הרגליים. אני לא רוצה להיות עשיר מהתביעה הזאת, אלא לדאוג לכך שכל אלה שעשו לי דברים רעים בחיים ישלמו על זה
‭."‬

לטענת פרקליטו עו"ד עופר רון, "כל אותן שנים סבל התובע סבל בל יתואר, כשהוא עזוב לנפשו ואין לו למי לפנות לעזרה. זאת ועוד, בניגוד לחוק שלפיו יש להעמיד מפגר לבדיקת ועדת אבחון כל שלוש שנים, לא פעלו הנתבעים או מי מהם על פי החוק ולא טרחו לעשות כן, ובמקרים הבודדים בהם ניתנה התייחסות למצבו הנפשי כפי הנראה פשוט העתיקו את הדו"ח הקודם תוך שינוי התאריך בלבד מבלי לבדוק את התובע באופן יסודי‭."‬

ב‭,1998-‬ עקב תלונות רבות על התנהלות לא תקינה במוסד וחקירות משטרה, סולקה הנהלת המוסד. המנהלת החדשה שהתמנתה הבחינה שאוטמזגין, כמו חוסים אחדים נוספים, שונה בהתנהגותו משאר החוסים, ודרשה להעמידו בפני ועדת אבחון של משרד הרווחה. הוועדה קבעה שאוטמזגין איננו לוקה בשכלו.

ממשרד הרווחה נמסר: "התביעה לא הגיעה למשרד הרווחה. ברגע שנקבל אותה נגיב בעניין‭."‬

יצוין שלפני כשבעה חודשים הוגשה לבית המשפט המחוזי בחיפה תביעה דומה באשר לאותו מוסד "מקים‭."‬ בתביעה טען דודו דהן ‭(40)‬ ממגדל העמק שנחטף מאמו סמוך ללידתו והוכנס למוסד "מקים‭,"‬ ובו שהה בניגוד לרצונו במשך 23 שנה. דהן תובע סכום של 40 מיליון שקל ממדינת ישראל ומהרשויות השונות, והתביעה עודנה מתנהלת בבית-המשפט.
קישורים:

אין תגובות:

משרד הרווחה - דרכי רמיה לסחר בילדים

משרד הרווחה - דרכי רמיה לסחר בילדים