מוסדות כליאה רשויות הרווחה - נערה טוענת: מדריכה בפנימייה איימה להכות אותי

הכתבה נערה טוענת: מדריכה בפנימייה איימה להכות אותי , מרץ 2012 , קובי דוד , מערכת וואלה

נערה מהצפון טוענת כי נפלה קורבן לאלימות מצד הנהלת הפנימייה שאליה הועברה בניגוד לרצון אמה, כדי להשתקם בה מהתעללות מינית שעברה. הפנימיה: נבדוק את התלונות שקיבלנו

"כנסי לחדר, תכף אתן לך סטירה ואראה לך מה זה, תעופי מפה"

נערה בת 13, שהועברה לפנימייה בהוראת בית המשפט, טוענת כי נפלה קורבן לאלימות מילולית ולאיומים פיזיים מאחת המדריכות במוסד. "אני לא רוצה להישאר בפנימייה, בגלל שאני מפחדת שירביצו לי. בכל לילה אני מבקשת מאלוהים שירחם עליי, ושיחזיר אותי הביתה", סיפרה ליאת (שם בדוי).

ליאת סיפרה כי חוותה הרבה טלטלות בחייה, בהן שלושה מקרים של פגיעה מינית, שהחלו בגיל שש. בסוף חודש דצמבר של השנה שעברה, הורה בית המשפט המחוזי בחיפה להעבירה לפנימייה באזור הקריות, שם תוכל לקבל סיוע בהתמודדות עם התקיפות שחוותה. אלא שזמן קצר אחרי שהגיעה לפנימייה, החלה ליאת להתלונן על יחס משפיל ואלים, לכאורה, מצד גורמי חינוך במקום.

תלונותיה של ליאת נבדקו על ידי הנהלת הפנימייה. לטענת ההנהלה, לא מדובר בהתנהגות חריגה מצד גורמי החינוך.

אולם, לידי וואלה! חדשות, הגיעו הקלטות המציירות תמונה שונה. באחת ההקלטות, נשמע קולה של אחת המדריכות בפנימייה, כשהיא מאיימת, לכאורה, כי תסטור בפניה של ליאת אם לא תשמע בקולה. בהקלטה, נשמעת המדריכה נוקטת טון תקיף כלפי ליאת, אחרי שביקשה לשוחח בטלפון עם הוריה.

חוות דעת: פסיכולוגית: "המדינה נוקטת עריצות"

שופט מחוזי דחה ערעור שהגישה האם להוציא את הבת למסגרת חיצונית (אילוסטרציה: עומר מירון)

"את לא יכולה לדבר עכשיו עם ההורים שלך, זה לא בית פרטי פה", נשמע קולה של המדריכה בהקלטה. אחרי שליאת משיבה "אל תגעי בי", היא מאיימת: "כנסי מיד לחדר, תכף אתן לך סטירה ואראה לך מה זה".

לפני שלושה חודשים, דחה שופט מחוזי בחיפה את הערעור שהגישה אמה של ליאת, על החלטה שניתנה להוציא את הבת למסגרת חינוכית חיצונית. האם נלחמת זה יותר משנה על החלטת רשויות הרווחה להוציא את ליאת מביתה, והאם אמרה כי תפנה לבית המשפט העליון כדי להילחם על בתה. לדבריה, היא תעשה הכל כדי להשיב את ליאת לחזקתה, משום שהמוסדות החיצוניים הם מקומות מסוכנים שאינם בטוחים עבורה. "בכל שיחה עמה נקרע לי הלב".

עו"ד יוסי נקר, המייצג את האם מול בית המשפט, אמר כי הוא מקווה שהרשויות יבינו את הקושי של ליאת לחיות מחוץ לבית, "במקום שבו היא נתונה לאלימות מילולית". לדברי, האם מסוגלת לספק לבתה "בית חם ותומך כדי להחזירה למוטב".

פרופ' אלי זומר, פסיכולוג קליני בכיר, המלווה את המשפחה, כתב בחוות דעת שהצטרפה לתיק כי "כאשר חלופה של חיי פנימייה אינה יכולה להבטיח הגנה על ילדה מפני הזנחה רגשית, פגיעה פיזית או מינית, וכאשר הן הילדה והן האם מביעות שוב ושוב את כמיהתן להתאחד ולשקם את משפחתן, אין למדינה זכות להתערב בעריצות, ולמנוע מילדה כזו את זכותה לגדול במשפחתה ולזכות באהבת אם בלתי אמצעית".


פלייליסט - מדיניות משרד הרווחה לטיפול והשגחה על ילדים בצו בית משפט לנוער, בפנימיות הרווחה ועמותות


קישורים:
  • מעון מסילה - מדיניות טיפול משרד הרווחה בנערות חוסות - יוני 2010 - פרשת ההתעללות בנערות חוסות במעון מסילה של רשות חסות הנוער במשרד הרווחה שפורסמה בתחקיר מעריב ביוני 2010, חושפת עדויות של נערות החוסת במעון על מדיניות משרד הרווחה לטיפול בנערות במקום.... "לפעמים, כשנכנסתי לחדר הבטוח, היה שתן על הרצפה וקיא של הבנות מלפני", מספרת מיכל, נערה בת 19 ששהתה במוסד קרוב לשנתיים. "לפעמים את חייבת לעשות שם פיפי, פשוט אין לך ברירה. מחזיקים אותך שם בלי שירותים, והמדריכים מוציאים אותך רק אחרי כמה זמן. אני הייתי שם 48 שעות, ורק אחרי שעות הוציאו אותי לשירותים"...
  • ילדות של אף אחד - מעון "צופיה" של משרד הרווחה - מתוך המאמר: "ילדות של אף אחד" מאת: בילי מוסקונה-לרמן 5.12.03, מעריב - "... הפגישה הראשונה היתה עם הנערות. הסתכלתי עליהן כשסיפרו על הדברים הכי נוראיים בעולם בטון כאילו רגיל. השפילו אותן, הרביצו להן, פלשו לגוף שלהן, נעלו אותן. למתבונן מבחוץ נדמה שלמרות הכל שמחת החיים שלהן לא התפוגגה. חולצות בטן עליזות, סיגריות, מסטיקים, עגילים, עקבים גבוהים, מיניות מלאת חיים, שהמכות שחטפו, אחת אחרי השנייה, לא הצליחו למחוק. ואולי כן. ואולי מה שבחוץ בחוץ, ומה שבפנים בפנים. החיים שלהן עברו בתחנות דומות: הבית, הרחוב, הפנימייה. שלושתן שהו ב"צופיה", אבל זו היתה יכולה להיות גם פנימייה אחרת. הדבר הבסיסי שעולה מסיפוריהן הוא שדרוש פה תיקון.

אין תגובות:

משרד הרווחה - דרכי רמיה לסחר בילדים

משרד הרווחה - דרכי רמיה לסחר בילדים