רשויות הרווחה רצחו שני חוסים בשרפה בהוסטל בירושלים

גבורת השכן: ראסם הגיע עם לום - וחילץ חוסים מהשריפה הקטלנית בהוסטל בי-ם | תיעוד , לירן תמרי, 15.04.2024 , yet

תוצאות האסון שבו נספו דוד רבינוביץ' ודניאל הררי בשכונת פסגת זאב, היו יכולות להיות חמורות בהרבה.במשך דקות המקרה לא דווח לכבאות, וראשון המחלצים היה ראסם עסקר ששמע צרחות מבניין סמוך, יצא להוסטל לתשושי נפש - והצליח להציל חיים. "טיפסתי עם לום למעלה - וחילצתי מהחלון", שחזר בשיחה עם ynet 


דוד רבינוביץ' מביתר עילית ודניאל הררי מירושלים הם שני הצעירים שנספו בשריפה שפרצה אתמול (ראשון) בשעות הבוקר בהוסטל לתשושי נפש בשכונת פסגת זאב בירושלים. בבתי החולים בעיר מאושפזים עדיין חמישה נוספים,שנפגעו באופן קשה מאוד.

לפי ממצאי חקירה ראשוניים, אזרח בשם ראסם עסקר פעל לחלץ את הלכודים יחד עם בנו באמצעות לום, כשבמשך10 הדקות הראשונות לאירוע לא הייתה אף שיחה לכבאות. רק כאשר עבר במקום נהג אוטובוס שראה עשן מהכביש הסמוך - המקרה דווח למד"א. בתיעוד שהגיע לידי ynet ניתן להבחין בראסם על המרפסת בקומה השנייה - כשלצדו עשן שעדיין מיתמר. 

עסקר בן 56 היה הראשון להגיע לזירה ובשיחה עם ynet שחזר את רגעי הדרמה. "ניסיתי לעשות את מה שהייתי חייב לעשות. היה אירוע שריפה אצל השכנים, ליד הבית שלנו, שמעתי צרחות ויצאתי מהבית, היה עשן אז הלכתי לחדר של הילד שלי וראיתי מהחלון את הבית בוער", סיפר.

באותו רגע, לקח לום ויחד עם בנו ניסה לעקור את הדלת כדי לחלץ את הלכודים, לבסוף עקרו יחד את החלון.

"לקומת הקרקע לא הייתה גישה. הצעקות היו מהחלונות אז ישר טיפסתי על הגגון וטיפסנו לתוך המרפסת, עקרנו את הסורגים וחלצתי לכוד, אלוהים שלח אותי להציל אותו". לדבריו, "הזמן היה מוגבל וניסיתי להילחם עם מה שיש אפילו שכבר הרגשתי חלש".

קאסם מספר שיצא לפנות בוקר לעבודתו, אלא שאז חש צורך לחזור הביתה. "הצורך הזה לחזור - זו תחושה שאלוהים רצה שאציל חיים, יצאתי לעבוד והרגשתי שאני צריך לחזור בגלל המצב הביטחוני, נחתי כמה דקות בבית ואז כאמור ראיתי עשן מהחלון. בהתחלה הגעתי לפתח הדלת, אני דיברתי עם הלכודים מאחורי הדלת, אחד היה בחלון של החדר והיה קול נוסף - של שני אנשים. אמרתי להם תפתחו - הלכוד אמר שאין לו מפתח ואז הבן שלי הגיע עם ציוד, ניסיתי לעקור את הדלת, שהבנתי שלא אצליח עברתי ללכוד שהיה בקומה העליונה וכמו שתיארתי טיפסתי למעלה ועקרתי עם לום את הסורגים וחילצתי אותו, אנחנו חיים בשכנות טובה והייתי מוכן לעשות הכול כדי להציל את חייהם".

זירת שריפה בירושלים. ראסם טיפל למעלה - ועקר סורגים עם לום (צילום: דוברות מד"א)
זירת שריפה בירושלים. ראסם טיפל למעלה - ועקר סורגים עם לום (צילום: דוברות מד"א)

"הייתי מוכן לעשות הכול כדי להציל את חייהם" (צילום: דוברות מד"א)
"הייתי מוכן לעשות הכול כדי להציל את חייהם" (צילום: דוברות מד"א)

השריפה אירעה בקומה השנייה במבנה מגורים בן שתי קומות, המשמש כהוסטל לנערים. פרמדיקים של מד"א קבעו את מותם של שני הגברים. חובשים ופרמדיקים העניקו טיפול רפואי לנפגעים ופינו לבתי החולים שערי צדק, הדסה עין כרם והר הצופים בעיר שבעה נפגעים מכוויות ומשאיפת עשן - שניים שנפגעו קשה, שלושה בינוני ושניים נוספים שמצבם מוגדר קל.

הדיווח על השריפה התקבל במוקד 101 של מד"א בשעה 6:41 אתמול. חמישה צוותי כיבוי והצלה הוזעקו לזירת השריפה, וחילצו את הנפגעים. לוחמי האש המשיכו בפעולות לכיבוי השריפה ולמניעת התפשטות האש לכלל המבנה. בעקבות האירוע, נציב כבאות והצלה רב-טפסר אייל כספי הורה להקים ועדת בדיקה לגבי מעמדן של דירות מסוג זה, שמושכרות לטובת חוסים.

מנהל העמותה שמנהלת את ההוסטל סיפר: "הייתי פה לפני שבוע. הכול היה נראה בסדר וזו טרגדיה. אנחנו קיימים כמעט 40 שנה ולא קרה לנו אירוע כזה". חקירת המשטרה לבחינת נסיבות פריצת השריפה עדיין מתנהלת בסיוע חוקר דליקות של מערך הכבאות.

אין תגובות:

משרד הרווחה - דרכי רמיה לסחר בילדים

משרד הרווחה - דרכי רמיה לסחר בילדים