חוק הנוער - עלה תאנה לשחיתויות רשויות הרווחה - בת 17 גרה אצל עבריין: "אין מקום במעון סגור"

מאי 2012 - אחד אחרי השני אדריכלי מערך הרווחה המושחת והפושע לילדים ולקשישים מוחים על העוול ומבקשים עוד כסף לנפח את המערך המושחת בתולדות המדינה בשם "עבודת הקודש" ו"טובת הילד" .
 
יצחק קדמן - מבקש כסף לפתוח מכלאות נוספות לילדי ישראל בשם 'טובת הילד'
יצחק קדמן - מאדריכלי מערך הרווחה המופרט והמושחת
 
הכתבה בת 17 גרה אצל עבריין: "אין מקום במעון סגור" , ynet , עומרי אפרים , 01.05.2012

במשטרה מכנים אותה "נעדרת בהסכמה", אבל בני משפחתה מתעקשים: "הוא ייקח אותה לרמאללה. אנחנו מנסים להכניסה למוסד סגור, ואומרים לנו שאין מקום". כמוה מחכות 150 נערות למקום במעון. ח"כ אורלב: "חוסר אחריות של משרד הרווחה"

"כבר שנה אומרים לנו שאין מקום לנערה במוסד סגור. למה מחכים, שתגיע לגיל 18 או שיקרה לה הגרוע מכול?" - כך שאלה-תהתה דודתה של נערה בת 17, הנעדרת מביתה כבר כמה חודשים, בדיון שהתקיים היום (ג') בוועדה לזכויות הילד.

לטענת הדודה, אחייניתה שוהה בלוד בביתו של עבריין שאינו מאפשר לה לצאת מביתו, וכשהוא מתיר לה לדבר בטלפון הוא מפעיל את הרמקול, על מנת לפקח על כל מילה היוצאת מפיה. אותה נערה היא רק אחת מנערות רבות בסיכון, שמשרד הרווחה לא מוצא להן מקום במעונותיו.

אמה של הנערה סיפרה ל-ynet כי היא ברחה מביתה לפני יותר מחצי שנה. "מאז היא מסתובבת איתו בלוד. אחותה ראתה אותה ביום העצמאות האחרון והיא אמרה שהוא רוצה להתחתן אתה ולקחת אותה לרמאללה. הוא מאיים ומרביץ לה. לפני שבוע וחצי היא התקשרה בוכה וביקשה שנציל אותה. אני חרדה לגורלה". לדבריה, בני המשפחה התלוננו מספר פעמים במשטרה: "אחרי הפנייה האחרונה שלו אחד השוטרים אמר שכל עוד היא לא מתלוננת, אי אפשר לעשות כלום".

זבולון אורלב - התנערות מאחריות ויללות סדרתיות לעוד משאבים
זבולון אורלב - יללות סדרתיות לעוד משאבים
 
קונים אותן בג'ינס וסלולרי

אהרון אטיאס, מנכ"ל המרכז לחינוך וחברה בלוד שמסייע למשפחה, טען כי המשטרה מכנה את הנערה "נעדרת בהסכמה". "המשפחה חסרת יכולת, הגבר קנה אותה בג'ינס וסלולרי, וגרם לה לעזוב את הבית. המשפחה מתחננת לעזרה וברווחה אומרים שאין להם מקום במסגרות. לפני כחודשיים היא נעצרה על גניבה ומבית המשפט התקשרו לגבר שהשתחרר מהכלא לא מזמן, וביקשו ממנו שישחרר אותה בערבות, לאחר שלא נמצא לה מקום במעון סגור".

במשטרה הגיבו לטענות ואמרו כי הנערה הכחישה שהגבר תקף אותה. "בכל תלונה של הורים נפתחת חקירה מיידית והחשוד לכאורה נעצר מיידית. אבל הקטינה, שחושבים שהיא מוכה, טענה שלא היה מעולם כלום - לא היו יחסי מין והוא לא הרים עליה יד", אמרה בדיון פקד הילה חן, קצינת חקירות במשטרת לוד, והבהירה: "כשאין ראיות, בית המשפט משחרר את החשוד".

הממונה על המעונות דיווחה כי תוך שמונה חודשים תיפתח קבוצת נערות נוספת במעון לנערות בסיכון, ושם ייקלטו 50 נערות במצוקה מתוך 150 הממתינות לשיבוץ במעונות. לדברי הממונה ברשות חסות הנוער, טלי יוגב, "תוך שנתיים-שלוש ייפתחו עוד חמש קבוצות לנערות ולנערים בסיכון. אין עדיין תקציב לבינוי, אבל המשרד נערך מול ועדות התכנון והבנייה על מנת לאשר תוכניות בנייה. לביצוען יידרשו 50 מיליון שקל".

ח"כ זבולון אורלב, יו"ר הוועדה לזכויות הילד, כינה את ההמתנה של נערות בסיכון למקום במעונות "חוסר אחריות שגובל בהפקרות". הוא ציטט את נתוני המועצה לשלום הילד, לפיהם "ב-2010 מספר הקטינים שנעדרו מביתם מעל 48 שעות הגיע ל-1070, מתוכם 670 בנות, אולי כי אותן מפתים יותר. חייבים לתגבר את המערכת הטיפולית, גם הקהילתית וגם החוץ-ביתית".

גם ח"כ אורלי לוי אבוקסיס זעמה: "אומרים לנו שאין בעיה של מכסות אלא של מקומות, אבל בפועל יש מחסור. המכסות הן פיקטיביות. אי אפשר לממש אותן והילדות נותרות ללא טיפול. זהו כשל חברתי וטיפולי של מערכות החינוך והרווחה".

ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ציין כי "כבר כמה שנים קיים מחסור במעונות נעולים לנערים ונערות בסיכון גבוה. יש היום פחות מקומות יחסית לגודל האוכלוסייה ביחס למה שהיה לפני 40 שנה, כלומר אנחנו הולכים אחורה. רוב הנערות הללו גרות ברחוב, מנוצלות על ידי גברים ורבות מידרדרות לסמים ולזנות, ונמצאות בסיכון להתאבדות".

ממשרד הרווחה נמסר בתגובה לטענה לפיה 150 נערות ממתינות לשיבוץ במעונות: "משרד הרווחה ומשרד האוצר מכירים את הבעיה הכואבת ופועלים יחד לפתור אותה".

חוק הנוער - עלה תאנה לשחיתויות רשויות הרווחה - בת 17 גרה אצל עבריין: "אין מקום במעון סגור"
חוק הנוער - עלה תאנה לשחיתויות רשויות הרווחה - בת 17 גרה אצל עבריין: "אין מקום במעון סגור"

 
קישורים:
איציק פרי - יו"ר איגוד העו"ס - עדות עילגת ומזלזלת בבית משפט נגד אזרחים
איציק פרי - עדות עילגת ומזלזלת

 

אין תגובות:

משרד הרווחה - דרכי רמיה לסחר בילדים

משרד הרווחה - דרכי רמיה לסחר בילדים