בת ים - "פעילות העשרה" - קטינים מהמרים בחצר בית ספר

הכתבה בת ים: קטינים מהמרים בחצר בית ספר , נעמה פרידמן , צילומים - קובי קואנקס , ידיעות בת ים , דצמבר 2009

אין להם פעילות אחרת אחר הצהריים, ולכן הם נאספים בחצר בית ספר בבת ים ומהמרים. מדובר בילדים בני 13, והם מוצאים את עצמם בחברתם של מבוגרים בני שלושים. הוסיפו לכך גם צריכה של סמים ואלכוהול בסביבה, ותתחילו להבין את גודל הצרה. המשטרה: העניין ידוע ואנו נלחמים בו

התמכרות מגיל צעיר: חצר של בית ספר תיכון בבת ים הופכת בשעות אחר הצהריים למועדון הימורים. שחקני קלפים בני 13 עד 30 ממלאים את רחבת הכניסה, מתיישבים ליד שולחנות הבטון ומתחילים להמר עד שעות הלילה, על כסף כמובן. להימורים מתלווה גם שימוש בסמים, ובבוקר אפשר למצוא שם באנגים ומזרקים.

פרצופיהם של הילדים המהמרים עדיין תמימים וילדותיים, ומעידים על גילם הצעיר, אך מהירות הידיים והשליטה שלהם בקלפים היא כשל מקצוענים. לדבריהם הם משחקים קלפים מגיל צעיר מאוד, דבר המעורר תמיהה, כי הם רק בני 13. ילד שנכנס לחצר משפיל מבט, וממהר ללכת לכיוון אחר. לדבריו: "אני משתדל שלא להיתקל בהם. זה לא שהם אומרים לי משהו, אבל אני פשוט מפחד מהם. אני לא מכיר אותם ומעדיף שלא להיתקל בהם, גם לא במקרה".

הילדים מוציאים את הקלפים ומתחילים לשחק. הם שולפים שטרות, ומוכיחים כי הם משחקים על כסף. הם גם שולפים פנקס חובות קטן, שבו מסומנים שמות של ילדים וסכומים לא מבוטלים, במקרים מסוימים מאות שקלים. יש ילדים לא מעטים שהסתבכו בחובות גדולים לילדים אחרים, גם לכאלה המבוגרים מהם מעט. חלק מהילדים מספרים כי הם מקבלים דמי כיס, שמשמשים אותם להימורים, אחרים גם גונבים כמה שקלים פה ושם מהוריהם. חלק פשוט צוחקים, כאילו לא ממש מבינים את ההשלכות של מעשיהם.

לשעות אחר הצהריים אין בלעדיות בכל מה שקשור להימורים. בני הנוער מספרים שהם משחקים קלפים גם בתוך הכיתה, במהלך השיעור, ושיש מורים שפשוט מעלימים עין, רק על מנת שלא יפריעו למהלך השיעור. "בהפסקות אנחנו משחקים קלפים תמיד, לא מעירים על זה", הם טוענים, ומוסיפים שהם משחקים כי "פשוט משעמם לנו, ואין לנו מה לעשות". בני הנוער יודעים לספר שהם יוצאים לעבוד כדי להרוויח כסף, שמשמש אותם למשחקים.

"לצערי זה הולך ופושט גם בקרב ילדים צעירים", אומר הורה שבנו לומד בבית הספר. "היום ההתמודדות היא מול ילדים בני 12. העיר לא מספקת לילדים שום פתרון, ומתפקידה לעשות זאת ולשמור עליהם. בעקבות ההימורים מגיעים השחתה ונזקים כספיים. נכון שצריך להשקיע כסף בפיתוח תוכניות מיוחדות, אבל מה עם הכסף שיאלצו להשקיע בתוצאות ההשחתה? הילדים הוציאו את תסכולם על הגינה שמול בית הספר, השחיתו ושרפו את פחי האשפה מעץ. בסוף החליפו את הספסלים בספסלי מתכת".

לטענת ההורים, "נעשו פניות מספר לעירייה, גם ללשכת ראש העירייה וגם לסמנכ"לית העירייה לחינוך ולקהילה. כל הנוגעים בדבר יודעים במה מדובר, ומעורבים בו".

לדבריהם, "לפני קצת יותר מחודש נערכה בבית הספר פגישה שבה השתתפו סגן מפקד מרחב איילון במשטרה, סנ"צ יורם יפרח, מנהלת תחום המניעה בעירייה, עידית גינדי, מנהלת אחד המתנ"סים, מנהלת בית הספר, צוות של עמותת 'על"ם' בבת ים ומנהלת החברה העירונית לתרבות ולפנאי, אורנה סרוטי. העלינו את כל הבעיות וביקשנו למצוא פתרונות. יש בעיות של אלימות, סמים ואלכוהול, ותופעת ההימורים, שפשוט מרגיזה ומגעילה. בסופו של דבר כל אחד הלך לדרכו למצוא פתרון, אבל בינתיים הכל נשאר אותו הדבר".

בתגובה נמסר מעיריית בת ים: "העירייה מגנה בכל תוקף תופעות פסולות אלה. ביוזמת העירייה, נערכה ישיבה של הגורמים המקצועיים ונציגי הדיירים להתמודד עם תופעה נקודתית זו. "מאז היוודעה, הדבר מטופל באינטנסיביות ע"י הגורמים המוסמכים לכך. יחד עם זאת, נבקש מהתושבים לגלות ערנות ולדווח על כל פעילות הנראית חריגה או חשודה".

מדוברות משטרת מחוז תל אביב נמסר בתגובה: "הדבר ידוע למשטרה, נעשתה פעילות בעיקר ע"י מחלק הנוער של מרחב איילון בעבר, וגם בהווה, אנו נלחמים בעניין ונמשיך להילחם".

לצפיה בכתבה המלאה, הקלק על התמונה:

בת ים - "פעלות העשרה" - קטינים מהמרים בחצר בית הספר
בת ים- פעילות העשרה - קטינים מהמרים בחצר בית הספרמנהלת אגף הרווחה בת ים : רחל וידל

קישורים:

אין תגובות:

משרד הרווחה - דרכי רמיה לסחר בילדים

משרד הרווחה - דרכי רמיה לסחר בילדים